Fából készült használati tárgyak
Ezeket a tárgyakat természetesen akkor készítsük el a gyerekekkel, mikor már elég gyakorlatuk van a faragásban. Ha például az éves 16 órás keretben gondolkodunk, akkor ezt már a következő évre érdemes tenni. Ezen tárgyak között találunk könnyebben elkészíthetőeket és nehezebben elkészíthetőeket. A tárgyakat elkészítésük nehézsége szerint fogom bemutatni, a legkönnyebbel kezdve.
A sulykoló volt a régi idők mosógépe, a patak partján állva ezzel verték a ruhát a menyecskék. Azért, hogy funkcióját betöltse, valamilyen nehéz súlyú fából, lapát alakúra készítették, és nyelét úgy formázták, hogy jól kézbe férjen. Főként a lapátot díszítették egyik oldalán, de találhatunk olyat is nagy számmal, ahol a nyél is faragva van. A motívumok elrendezésénél lényeges, hogy díszítés középpontja a hosszanti átló mentén van, ide kerül egy központi motívum, amiből a többi kiindul.
A sulykolóhoz hasonló eszköz a mángorló, a ruha kisimításához használták. Ennek a lapátja sokkal hosszabb volt, és a súlya is nagyobb lett így. A nagyobb felület miatt jobban díszített volt, nagyobb kompozíciók fértek el rajta, mint a sulykolón.
Egy kapatisztító valóságos remekmű volt, mivel ennek egész felületét betölti a díszítés, ez az eszköz a leányok egyik legféltettebb kincse is volt. Formája abban különbözik a sulykolótól, hogy annak kicsinyített mása, a lapátforma alja lefele kunkorodik és a nyél végén van egy kampó, ami segítségével felakasztotta az eszközt a tulajdonosa az övére.
Az elkészítésük első lépése kifűrészelni a formát egy deszkából, aztán a nyelet kell gömbölyűre alakítani vésővel vagy ráspollyal. Ezután felkerülhet rá a motívum és jöhet a faragás.
mángorlók
sulykolók
kapatisztító
táltartók, fogas és kanáltartó
szegőlécek